SMHG-Banner

Trophies

Stain Glass

A trophy is a tangible, durable reminder of a specific achievement, and serves as recognition or evidence of merit. Part of what makes Stone Mountain Highland Games special, are the trophies. Winning a trophy at SMHG shows the achievement of the competitor's hard work and dedication to their heritage. In addition, it serves as a reminder of that special win they have for a lifetime.

You can sponsor a Stone Mountain Highland Games trophy that is a true keepsake for the winners in Heavy Athletics, Highland Dancing, Piping & Drumming, and Harp. The cost of sponsoring a trophy is $70.00. For more information, contact our Trophy Committee

2018 Trophies

Athletics

Masters - Amateur

Event
Sponsor
Title
Athlete of the Day
Cooper Lake Automotive
Athlete of the Day - 2nd Place
Cooper Lake Automotive
Athlete of the Day - 3nd Place
Cooper Lake Automotive

 

Masters - Professional

Event
Sponsor
Title
Masters Athlete of the Day
Rowland W. Murray Family
Rowland W. Murray, Jr. Memorial
Athlete of the Day - 2nd Place
Clan Stewart Society in America
Clan Stewart Society in America
Athlete of the Day - 3rd Place
Mr. & Mrs. Paul Haines
William Inkster Memorial
Event
Sponsor
Title

 

Professional

Event
Sponsor
Title
Athlete of the Day
John Mohr Mackintosh Pipes and Drums
Major Lyn D. McIntosh Memorial
Athlete of the Day - 2nd Place
James N. Anderson
Athlete of the Day - 3rd Place
Family of Bruce International
Family of Bruce International

 

Amateur A

Amature Trohy
Event
Sponsor
Title
Athlete of the Day - 2nd Place
Clan Davidson Society
Andrew Davis Award
Athlete of the Day - 3rd Place
Family of Bruce International
Family of Bruce International
22 lb hammer throw
Clan Cameron of Stone Mountain
Clan Cameron of Stone Mountain
28 lb weight throw
Bill & Barbara Carothers
Ray & Ruth Carothers Memorial
56 lb weight throw
St. Andrews Society of Atlanta
St. Andrews Society of Atlanta
Caber toss
Mr. & Mrs. Richard Swanson
Richard Swanson, Jr. Memorial
Sheaf toss
Larry Satchwell
Larry Satchwell
Stone of Strength
The Swanson Family
George Swanson Memorial

 

Amateur B

Event
Sponsor
Athlete of the Day - 1st Place
Tammy Busbin
The Henderson/Hill Memorial
Athlete of the Day 2nd Place
Cooper Lake Automotive
Athlete of the Day 3rd Place
Cooper Lake Automotive

 

Women

Event
Sponsor
Athlete of the Day
Cooper Lake Automotive
Amateur Athlete of the Day - 2nd Place
Cooper Lake Automotive
Amateur Athlete of the Day - 3rd Place
Cooper Lake Automotive

 

Highland Dance

Highland Dance

 

Premier
Event
Sponsor
Title
Premier I (Saturday)
St. Andrews Society of Atlanta
Premier I (Sunday)
Dianne Murray Pratt
Premier II (Saturday)
James G. Killough
Jeanne D. Walters Memorial
Premier II (Sunday)
Towns and Rocco Paolucci
In Honor of Sarah & James Killough
Premier III (Saturday)
Clan Johnston/e in America
William Hartley Johnston Memorial
Premier III (Sunday)
Inez Boothe
Edward M. Boothe Memorial
Premier IV (Saturday)
Killough School of Highland Dance
Killough School of Highland Dance
Premier IV (Sunday)
Stone Mountain Highland Games
Gretchen Anne Blaschke Memorial
Premier V (Saturday)
Stone Mountain Highland Games
Gretchen Anne Blaschke Memorial
Dance School of the Games
Stone Mountain Highland Games
Directors Trophy
Dancer of the Day (Saturday)
Rosina McCurrie Grey
Mairia Lindsay MacBeth Memorial
Dancer of the Day (Sunday)
Charles Bryan IV
Ann Seagle Bryan Memorial
Event
Sponsor
Title
Event
Sponsor
Title

 

Pre-Premier
Event
Sponsor
Title
Beginner I (Saturday)
Burt and Lisa Temples
Marie McDaniel Memorial
Beginner I (Sunday)
Burt and Lisa Temples
Marie McDaniel Memorial
Beginner II (Saturday)
The Livermore Family
May MacLeod Livermore Memorial
Beginner II (Sunday)
Royal Scottish Country Dance Society, Atlanta Branch
Bill & Carol Moss Memorial
Most Promising Beginner (Saturday)
Paul & Diana Hollis
Title
Most Promising Pre-Priemier Novice (Saturday)
Friends of Bill
William H. McDaniel Jr. Memorial
Most Promissing Pre-Premier Beginner (Sunday)
Burt and Lisa Temples
Steve Langston Memorial

 

Pre-Premier Novice
Event
Sponsor
Title
Novice I (Saturday)
Clan Fraser Society of North America
The Frasers' Salute "Failte Na Frisealach"
Novice I (Sunday)
Valerie Smith
Novice I (Sunday)
James G. Killough
Lida Mae Douglas Memorial
Novice II (Sunday)
Valerie Smith
Title

 

Pre-Premier Intermediate
Event
Sponsor
Title
Intermediate I (Sunday)
Intermediate I (Sunday)
J. Robert & Juanita Killough Memorial
Intermediate II (Saturday)
Clan Davidson Society
Col. Floyd Stayner Memorial

 

Clan Activities

Clans Trophy

 

Event
Sponsor
Title
Best Clan Tent
Clan MacLaine of Lochbuie
Best Clan Spirit
St. Andrews Society of Atlanta
Clan Challenge Athletics
Gerry Larkey
Gerald R. Larkey Memorial
Kilted Run Best Clan Participation
Clan Carmichael
Clan Carmichael Award
Kilted Run Adult Male
Clan Gregor Society - Southeast
Clan Gregor Society - Southeast
Kilted Run Adult Female
Clan Gregor Society - Southeast
Clan Gregor Society - Southeast

 

Piping & Drumming

Pipes & Drums Trophy

 

Event
Sponsor
Title
Grade I Piper
Paula Anderson Hinds
Edmund B. Anderson Memorial
Grade II Piper
Albert McMullin
P/M Robert C. Gilchrist Memorial
Grade III Piper
The Wheeler Family
In Memory of Alice Jacoby
Grade I Side Drum
Valerie Smith
Grade II Side Drum
Norman McLeod
John B. McLeod Memorial
Grade III Side Drum
St. Andrews Society of Atlanta
Drummer of the Day
Loretto Boswell Sognier
Alex Duthart Memorial
Grade IV Jr. Piper
Loretto Boswell Sognier
Roddy MacDonald Memorial
Grade IV Jr. Side Drum
Loretto Boswell Sognier
Alex Duthart Memorial
Grade IV Sr. Piper
Loretto Boswell Sognier
Roddy MacDonald Memorial
Piper of the Day
Clan Cameron of Stone Mountain
Paul Heany Memorial<
Professional Piper
Inez Boothe
Inez Gregory Boothe Family
Professional Bass Drum
Rosina Grey
Douglas T. Grey, Sr. Memorial

 

Bands

Band Trohies
Event
Sponsor
Title
Grade II Band
Tim and Paige Turner
In Honor of Sandy Jones
Grade III Band
Stone Mountain Highland Games
Founders Trophy
Grade IV Band
Clan Moncreiffe Society: Charlotte Moncrief
Ernest V. Moncrieff Memorial
Grade V Band
Greg Maness
Gene Maness Memorial

 

Harping

Harping Trophy

 

Event
Sponsor
Title
Harper of the Day
Clan Anderson Society
Clan Anderson Society
Harp Novice
Paul & Dianna Hollis
Harp Apprentice
Kathleen Bingaman
In Memory of George C. Bingaman IV
Harp Beginner
Kathleen Bingaman
In Memory of Gerry Bullard

 

Our 2019 Corporate Sponsors

Tourism Ireland

 

Eagle Rock Distributing
Royal Scottish Country Dance Society - Atlanta Branch
Goodnessgrows

 

 

Amazon Smiles

 

Facebook Google+ Twitter YouTube Instagram Snapchat